18.09 poniedziałek | Śladami łódzkich restauracji – spacer z poczęstunkiem

W których kamienicach kryły się najbardziej znane łódzkie restauracje, gdzie można było kupić cukry deserowe a dokąd chodziło się na ostrygi i homary? Tego wszystkiego dowiecie się na naszym czterokulturowym kulinarnym spacerze. Naszą przewodniczką po Piotrkowskiej będzie  niezastąpiona Justyna Tomaszewska, która o naszym mieście wie (prawie) wszystko.

Spotkamy się przy ławeczce Stefana Jaracza (Piotrkowska 152), by stamtąd wyruszyć w dwugodzinną trasą śladami łódzkiej gastronomii. Co ciekawe – nie będzie to zwykła wycieczka. Jak na festiwal kulinarny przystało, zakończymy go wspólnym posiłkiem w restauracji Komediowa (Piotrkowska 12). Szef kuchni Arkadiusz Dranicki przygotuje dla nas specjalne danie, oczywiście łódzkie! Zjemy sztukę mięsa w sosie grzybowym podaną z kluskami żelaznymi (wegetarianom zamienimy mięso na stek z kalafiora). Uwaga – Arek nie tylko ugości nas swoim daniem, ale również poda na nie przepis.

19.09 wtorek | Kadry i podatki w gastronomii – szkolenie Grupy Uni-Lex w przestrzeni CitySpace Fuzja

Wśród wszystkich wydarzeń festiwalowych nie zapominamy też o ludziach z branży, którzy każdego dnia muszą myśleć nie tylko o kuchni, ale również o prowadzeniu firmy. Grupa Uni-Lex to łódzcy specjaliści od księgowości, kadr, prawa i doradztwa podatkowego. Specjalnie dla nas przygotowali dedykowane szkolenie, na którym poruszą tematy związane z prawidłowym prowadzeniem polityki kadrowej w restauracji, bezpieczeństwie danych, wyborem formy opodatkowania, najczęstszymi problemami z księgowaniem i podatkowaniem VAT w gastronomii. Co ważne, to wy sami zadecydujecie o tematyce spotkania. Czekamy na pytania od ludzi z branży – na wszystkie odpowiemy podczas szkolenia.

Wiecie, że tegoroczny festiwal jest bardzo, bardzo łódzki, dlatego z firmą Uni-Lex spotkamy się w wyjątkowym wnętrzu, którego wielu z was jeszcze nie zna. CitySpace w Fuzji to nowy koncept biznesowy zlokalizowany w zrewitalizowanej przestrzeni dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera. CitySpace Fuzja to różnej wielkości biura (nawet takie dla 1 osoby), 3 w pełni wyposażone sale konferencyjne, hot deski, gabinety i 301 stanowisk pracy (w tym również przestrzeń coworkingowa). Wszystko to gotowe do pracy od zaraz! Biura można wynająć na stałe, ale już nawet na 1 dzień, korzystając ze wszystkich udogodnień oferowanych przez CitySpace.

Miejsce: CitySpace Fuzja (ul. Milionowa 4a)

21.09 – czwartek | „Rambler always on the go” – degustacja whisky

W Polsce może nie produkuje się whisky, ale nie brakuje u nas ludzi, którzy świetnie się na niej znają. Jej miłośników zrzesza Klub Loży Dżentelmenów i to właśnie jego założyciel jest organizatorem wyjątkowego spotkania, jakie odbędzie się w Alembiku. Artur Brzychcy, bo o nim właśnie mowa, osobiście odwiedził szkockie destylarnie, by przywieźć do kraju trunki, których jest bottlerem. Oto, czego spróbujemy na degustacji:

• Angel’s Whisky Experimental Series #1 Kagor finish – na rozgrzewkę
• RAMBLER Dailuaine 10 yo finish first fill Porto Ruby 54,7%
• RAMBLER Auchroisk 12 yo finish first Fill Sherry Oloroso
• RAMBLER Tullibardine 15 yo finish first fill Sherry Oloroso
• RAMBLER Ben Nevis 7 yo Heavily peated 62%

Miejsce: Alembik Whisky Pub – al. marsz. Józefa Piłsudskiego 150 /152

Termin: 21września (czwartek) 2023, godz. 20.00

Cena regularna: 189 zł (cena specjalna dla Klubu Loży Dżentelmenów: 95 zł albo wejście bezpłatne przy zaproszeniu minimum jednego gościa. Dla gościa Klubowicza obowiązuje cena specjalna 149 zł)

Liczba miejsc: 32

Minimalna liczba uczestników: 10 osób (w przypadku mniejszej grupy wydarzenie zostanie odwołane lub przełożone)

Bilety:  BRZ ART Artur Brzychcy, numer konta: 65 1140 2004 0000 3402 7922 7174, w tytule  “Rambler always on the go – Łódź”. Po dokonaniu płatności, prosimy o wysłanie maila z potwierdzeniem przelewu na adres sklep@brzart.pl  z numerem telefonu do kontaktu.

Wydarzenie dla osób powyżej 18 roku życia.

22.09 piątek | Spotkanie z winami i muzyką w zabytkowej kotłowni Fuzji

Cóż to będzie za wieczór! Niepowtarzalne wnętrze zabytkowej kotłowni w Fuzji rozjaśnią subtelne świece i girlandy, goście zaś powrócą na chwilę do wakacyjnego klimatu. Będziemy pić wino i słuchać muzyki na żywo. Czy można lepiej spędzić piątek?

Czas na szczegóły. W niezwykłej przestrzeni dawnej kotłowni gościć nas będzie Fuzja, za temat win odpowiada zaś ekipa Muchy w kieliszku. Spotkanie poprowadzi dobrze nam znany Przemysław Tumiłowicz, który zaprezentuje cztery wina z Grecji i południowej Francji (Chardonnay, Syrah, białe i czerwone Cuvee). Do win zaplanowany jest drobny poczęstunek.

Nie będzie to typowa degustacja – to niezobowiązujący wieczór przy winie, z przyjaciółmi, rozmowami i muzyką na żywo. Nie jesteście znawcami win? Nic nie szkodzi, to spotkanie idealne na początek winnej przygody.

Tego dnia, z jazzowym i soulowym repertuarem, wystąpi dla nas na żywo Marta Gronowska.

 

Miejsce: Fuzja (Milionowa 6a)

Termin: 22 września (piątek) 2023, godz. 19.00

Cena: 170 zł

Liczba miejsc: 40 (w zamówieniu prosimy wybierać odbiór osobisty – nie potrzebujecie biletów, lista gości będzie na miejscu)

Minimalna liczba uczestników: 10 osób (w przypadku mniejszej grupy wydarzenie zostanie odwołane lub przełożone)

Wydarzenie dla osób powyżej 18 roku życia.

Bilety: Wyprzedane

23.09 sobota | Pożegnanie lata – pop up Asi Banad w Milk Lodowe Bistro

Z tej strony Bartosz oraz Bartłomiej czyli sprawcy tego lodowego zamieszania w mieście Łodzi, które zwie się Milk Lodowe Bistro. Może znacie? A jeśli nie, to świetnie się składa, bo już teraz zapraszamy Was na wyjątkowe wydarzenie.

Razem z Asią Banad z Posypane, autorką najsłodszego bloga cukierniczego w mieście, przygotowaliśmy dla Was mega fajne lodowe desery zainspirowane tradycyjnymi słodkościami kuchni polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej:

– lodowy miodownik z honey comb, ciastkiem imbirowym i karmelem z maślanką (Rosja)
– wegański lodowy tort Szwarcwaldzki z wiśniami w likierze Cointreau Orange i ciastem czekoladowym (Niemcy)
– lodowe crubmle z pieczonymi śliwkami i kruszonką na palonym maśle (Polska)
– lodowy rugelach (żydowskie rogaliki) z kawałkami kruchego ciasta i orzechowo-cynamonowego nadzienia.
Dodatkowo w czasie pop-up’u pojawi się specjalny smak lodów włoskich inspirowany ukraińską chałwą na domowej paście sezamowej i karmelu.

Nasze lody + nietuzinkowe połączenia smakowe Asi, chyba nie musimy Was więcej zachęcać?

Miejsce: Milk Lodowe Bistro (Nawrot 15)
Godzina: od 12.00 do wyczerpania zapasów
Liczba miejsc: nieograniczona
Udział: bezpłatny
Bilety: sprzedaż na miejscu

23.09 sobota | Wyprawa do Winnicy Jantoń ze zwiedzaniem największej kolekcji powozów

Czy słyszeliście już o Szlaku Winnic Ziemi Łódzkiej? Już za chwilę przybliżymy wam temat na naszym portalu, a już teraz zapraszamy na naszą pierwszą wspólną wyprawę do Winnicy Dom Jantoń położonej w Dobroniu. Wszystko zaczęło się tu od rodzinnego hobby, dziś możemy spróbować ich win nagradzanych na licznych konkursach w Polsce i za granicą.

Nasza wycieczka będzie wyjątkowa pod kilkoma względami – winnica bardzo rzadko otwiera swoje podwoje dla zwiedzających, dla nas uczyniła wyjątek. Zobaczymy winnicę, posłuchamy o historii jej powstania i produkcji wina i oczywiście spróbujemy tutejszych win. Na tym nie koniec – zwiedzimy również rodzinną kolekcję powozów – największą w Polsce!

Nie martwcie się o transport, wszystko załatwiłyśmy. Spotkamy się w wyznaczonym miejscu w centrum miasta, stamtąd razem wyruszymy do Dobronia. Zarezerwujcie kolejne 2-3 godziny na wizytę w winnicy i czas na powrót – w Łodzi będziemy z powrotem przed godziną 15.00.

Miejsce: Winnica Jantoń, Wymysłów Francuski 3, Dobroń

Cena: 250 zł

Liczba miejsc: 20 (w zamówieniu prosimy wybierać odbiór osobisty – nie potrzebujecie biletów, lista gości będzie na miejscu)

Minimalna liczba uczestników: 10 osób (w przypadku mniejszej grupy wydarzenie zostanie odwołane lub przełożone)

Wydarzenie dla osób powyżej 18 roku życia.

24.09 niedziela | Przystanek Czekaj – warsztaty serowarskie, wspólne wędzenie i biesiadowanie

Na wsi pod lasem, drewniany domek, w którym natura, sztuka jedzenia i świadomy oddech łączą się, zapewniając wyjątkowe doznania zmysłowe. To właśnie Przystanek Czekaj – niezwykłe miejsce stworzone przed Kasię i Igora Jankowskich (m.in. autorów Łódź Smakuje). Spotkanie rozpocznie się od warsztatów sera korycińskiego – uczestnicy na miejscu przygotują ser (250 g) z ulubionym przyprawami, który zabiorą ze sobą do domu. Drugą atrakcją będzie wędzarnia i wspólny posiłek z przygotowanych w niej pstrągów i serów. Na deser wspólne pieczenie domowych bułeczek drożdżowych z owocami i kruszonką. Na uczestników będzie też czekał dodatkowy prezent – piwo Regalis warzone w Klasztornym Browarze Cystersów założonym w 1623 roku.

 

Miejsce: Przystanek Czekaj (miejscowość Czekaj – dojazd we własnym zakresie)

Termin: 24 września (niedziela) 2023, godz. 10.00

Cena: 349 zł

Liczba miejsc: 14 (w zamówieniu prosimy wybierać odbiór osobisty – nie potrzebujecie biletów, lista gości będzie na miejscu)

Minimalna liczba uczestników: 10 osób (w przypadku mniejszej grupy wydarzenie zostanie odwołane lub przełożone)

26.09. wtorek | Klub Kolacyjny – kuchnia czterech kultur Kamila Skroka i Norberta Szefera

Na tegorocznym festiwalu nie mogło zabraknąć kuchni czterech kultur! Tym razem na spotkanie klubu kolacyjnego wybrałyśmy restaurację Ramki, w której szefuje Norbert Szefer. I tu niespodzianka – do współorganizacji zaprosiliśmy innego wyjątkowego kucharza, Kamila Skroka, szefa kuchni restauracji Powidok. Kochamy takie kulinarne burze mózgów i wspólne pomysły osób, które na co dzień nie mają okazji ze sobą gotować.

Na początek małe talerzyki z daniami zaczerpniętymi z kuchni polskiej, niemieckiej, żydowskiej i wschodniej, potem zaś dania ciepłe również utrzymane w tematyce czterech kultur. Celowo nie zdradzamy menu – nasi klubowicze mają już do nas na tyle zaufania, iż wiedzą, że po prostu będzie pysznie!

Jeżeli dotąd nie byliście na żadnym spotkaniu Klubu Kolacyjnego JwŁ szybko wyjaśniamy zasady. To nie jest kolacja degustacyjna, jaką znacie. Tu wszyscy siadamy przy wspólnym stole, dzielimy się jedzeniem i opowieściami o kuchni, zwyczajach i zwyczajach. Jest swobodnie i rodzinne – tak, jakbyśmy spotkali się na kolacji w domu. Dbamy, aby spotkania były dostępne cenowo i gwarantujemy – nikt od nas nie wychodzi głodny!

Miejsce: Ramki (Piotrkowska 144)

Termin: 26 września (wtorek) 2023, godz. 18.30

Cena: 149 zł (obejmuje jedzenie i napoje bezalkoholowe)

Liczba miejsc: 25 (w zamówieniu prosimy wybierać odbiór osobisty – nie potrzebujecie biletów, lista gości będzie na miejscu)

Minimalna liczba uczestników: 10 osób (w przypadku mniejszej grupy wydarzenie zostanie odwołane lub przełożone)

Bilety: Wyprzedane

27.09 – środa | Warsztaty z nagrywania foodowego video smartfonem – KUSZ Productions

Kochasz jedzenie? Jesteś foodiesem? Lubisz odwiedzać restauracje i opowiadać o swoich kulinarnych doświadczeniach? Jeśli tak, to super się składa! Na naszych warsztatach nauczymy Cię jak stworzyć przyciągające wzrok i pobudzające apetyt wideo! Tym razem będziemy działać w przestrzeni restauracji, by nauczyć się wykorzystywać wnętrze i detale wystroju, radzić sobie z trudniejszym światłem oraz tworzyć atrakcyjny scenariusz relacji czy rolek. Szkolenie dedykowane jest zarówno restauratorom, jak i osobom, które amatorsko interesują się jedzeniem i regularnie relacjonują swoje wizyty w restauracjach w mediach społecznościowych.

Studio KUSZ to duet kreatywny, tworzący wizualny kontent kulinarny. Na co dzień pracujemy wśród jedzenia, piszemy o nim i prywatnie się nim zachwycamy. Z nami dowiesz się jak ukazywać jedzenie zawsze w jak najlepszym świetle!

 

Miejsce: Restauracja Ramki (Piotrkowska 144)

Termin: 27 września (środa) 2023, godz. 17.00

Cena: 250 zł

Liczba miejsc: 12 (w zamówieniu prosimy wybierać odbiór osobisty – nie potrzebujecie biletów, lista gości będzie na miejscu)

Minimalna liczba uczestników: 5 osób (w przypadku mniejszej grupy wydarzenie zostanie odwołane lub przełożone)

Bilety: Link do rezerwacji. – ostatnie 4 miejsca!